Nasi Partnerzy 1 Kontakt 1 Mapa Strony

Stowarzyszenie Winiarzy Ma這polskiego Prze這mu Wis造

Święto Wina Janowiec 2011

Święto Wina - Janowiec 2011

Kolejne Święto Wina Janowiec 2011 - już za nami. Tym razem aura w pełni nam sprzyjała i dwa lata po pierwszej edycji Święta Wina, winiarze Małopolskiego Przełomu Wisły (MPW) ponownie zaprezentowali swoje wina na dziedzińcu zamkowym malowniczego Janowca. Św. Urban, patron winnic i winiarzy, także wziął aktywny udział w przygotowaniach i pogoda wreszcie dopisała.

Dopisała także frekwencja. Na Święto Wina przybyło ponad 2 tysiące gości, w przeważającej większości pasjonaci i znawcy wina oraz miłośnicy i poszukiwacze lokalnych tradycji i kolorytów. Serdecznie dziękujemy!

Święto Wina rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym, w czasie której zostały poświęcone wina MPW. Po nabożeństwie, już tradycyjnie, winiarze MPW wraz z figurą św. Urbana, barwnym korowodem przeszli uliczkami Janowca z kościoła na dziedziniec zamkowy. Była muzyka, były śpiewy, w sercach i duszach aż grało. Była po prostu radość! Już na dziedzińcu zamkowym, po wysłuchaniu hejnału Janowca oraz oficjalnym otwarciu Święta Wina przez prezesa Stowarzyszenia Winiarzy MPW Wojciecha Włodarczyka, goście ochoczo przystąpili do degustacji win MPW.

Relacja Telewizji Puławskiej

Z blisko 30 winnic regionu winiarskiego MPW zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły (SWMPW), na Święcie Wina swoje wina zaprezentowało 9 winnic:

Winnica Maja, Winnica Mały Młynek, Winnica Pańska Góra, Winnica Rzeczyca, Winnica Słowicza, Winnica Solaris, Winnica Sucha Dolina, Winnica w Górze Puławskiej, Winnica Wieczorkow.

W sumie zaprezentowanych zostało 30 win: 19 win białych (w tym jedno musujące), 8 czerwonych (w tym 1 musujące) i 3 różowe.

znak Karty Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły Punktem kulminacyjnym Święta Wina było przyznanie znaku Karty Winnic MPW, czyli swoistego znaku jakości dla win winiarskiego regionu MPW, będącego gwarantem przestrzegania rygorystycznych norm przy uprawie i winifikacji, określonych w Karcie Winnic MPW. Oceny win dokonał panel degustacyjny w składzie: Ewa Wieleżyńska - z-ca redaktora naczelnego "Magazynu WINO", Wojciech Bońkowski - b. z-ca redaktora naczelnego "Magazynu WINO" i Tomasz Kurzeja, na zasadzie degustacji "w ciemno". Warto dodać, że winiarze MPW jako pierwsi w kraju zdecydowali się poddać tego typu ocenie. Mogą się oni starać o Znak Karty MPW dla swoich win, począwszy od win rocznika 2009.

W tym roku przyznanie Znaku Karty Winnic MPW zdominowała Winnica Solaris Macieja i Marzanny Mickiewiczów. Aż cztery wina z ich winnicy (Hibernal 2010, Solaris 2010, Seyal Blanc 2010, Sibera 2010) otrzymały prawo posługiwania się Znakiem Karty Winnic MPW. Tego zaszczytu dostąpiły rownież dwa wina z Winnicy Dom Bliskowice (Cabernet Cortis 2010, Regent 2010) oraz jedno z Winnicy Pańska Góra (Muszkat 2009).

Gościem honorowym tegorocznej edycji Święta Wina była Winnica Płochockich, jedna z niewielu polskich winnic, której wina są już ogólnodostępne na polskim rynku oraz sklep "Monte di Vino" z Lublina, który dbając o prawidłowe wyważenie akcentów na Święcie, oprócz wina serwował też aromatyczne espresso. Wśród kulinariów prym wiodły lokalne szparagi przyrządzane na kilka sposobów przez p. Zbigniewa Kmiecia. Zupa szparagowa, regionalne pieczywo i kozie sery idealnie komponowały się z winami MPW.

Wśród gości dały się słyszeć głosy chwalące tegoroczne Święto Wina (tu, tu i tu ) - a sami winiarze MPW wyglądali na wielce ukontentowanych i zmotywowanych do całorocznej, wytężonej pracy w winnicy. I już teraz zapraszają na następne Święto Wina, w maju 2012!


(opracowanie i zdjęcia © Daria Słowik)Więcej niezależnych opinii na temat Święta Wina Janowiec 2011:

bialenadczerwonym.blogspot.com - blog Białe nad czerwonym

www.bonkowski.wordpress.com - Święto Wina! - fotoreportaż na blogu Wojciecha Bońkowskiego

www.bonkowski.wordpress.com - Narodziny gwiazdy - wpis na blogu Wojciecha Bońkowskiego

wino.org.pl - forum dyskusyjne Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich (SWiMP)
Zamek w Janowcu n/Wisł - siedziba Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły
安i皻o Wina Janowiec 2011. Relacja.