single

Kwaski i kreda do wina - do czego służą?

Odkwaszanie i dokwaszanie wina to jeden z procesów, który jest bardzo ważny dla ostatecznego smaku tego trunku. Aby smak wina był odpowiednio zrównoważony, a procesy fermentacyjne przebiegały prawidłowo, już na etapie moszczu musimy zadbać o to, by zarówno poziom cukrów, jak i poziom kwasowości były odpowiednie. Jeśli kwasowość wina jest za wysoka, należy przeprowadzać proces odkwaszania.

Odkwaszenie wina może być przeprowadzone metodą naturalną lub chemiczną. Metody naturalne mają swoich zwolenników wśród tradycjonalistów. Najprostszą jest tzw. kupaż wina o wysokiej kwasowości z winem o kwasowości dużo niższej, co prowadzi do zrównoważenia tego parametru w trunku. W celu obniżenia kwasowości wina można też wykorzystać proces fermentacji jabłkowo – mlekowej.

Zdecydowanie częściej używane są dziś jednak chemiczne metody odkwaszania wina. Jedną z najczęściej stosowanych substancji jest węglan wapnia popularnie nazywany przez winiarzy „kredą”.


Odkwaszanie wina kredą


To jedna z najczęściej stosowanych metod chemicznego odkwaszania wina. Węglan wapnia jest bardzo skuteczny, wystarczy 7 gramów tej substancji na 10 litrów wina by zmniejszyć kwasowość o jeden gram na litr trunku. Warto jednak pamiętać, że węglanu wapnia nie należy dodawać bez umiaru. Maksymalna dopuszczalna dawka wynosi 1,5 grama na litr wina. Kreda sprawdza się świetnie szczególnie przy odkwaszaniu wina rabarbarowego.

Środek do odkwaszania ENARTIS BIANCO NEVE to bardziej zaawansowana forma kredy do odkwaszania wina. Jest to produkt dwuskładnikowy, co podnosi jego skuteczność. Mieszanka wodorowęglanu potasu 95% i neutralnego winianu 5% znakomicie sprawdza się przy odkwaszaniu win każdego typu. Co ważne, wystarczą zaledwie dwa dni, by dodatek tego produktu skutecznie zminimalizował kwasowość wina. Co ważne, użycie tej substancji w żaden sposób nie wpływa na aromat oraz zabarwienie trunku, poprawia jedynie jego smak, sprawiając, że wino staje się w wyczuwalny sposób łagodniejsze i lepiej zrównoważone.


Dokwaszanie wina kwaskiem cytrynowym


Kwasek cytrynowy do wina jest powszechnie stosowanym regulatorem kwasowości. Choć wszyscy dobrze znamy ten środek i jest on do kupienia w każdym sklepie spożywczym, ważne jest, aby zaopatrzyć się w kwasek w sklepie winiarskim. Dlaczego? W sklepach winiarskich kupimy bezwodny kwasek cytrynowy o znacznie lepszych parametrach i właściwościach niż jego tani wariant sprzedawany w supermarketach. Kwasek cytrynowy zwykle dodaje się do wina już na etapie fermentacji moszczu, jeśli stwierdzamy, że nastaw cechuje się za niską kwasowością. Dzięki temu dodatkowi powstanie idealna równowaga między nutą kwaśną a słodką. Kwasek cytrynowy może być też dodawany na ostatnim etapie, by zbalansować smak gotowego trunku i wydobyć jego kwasowość.