Nasi Partnerzy 1 Kontakt 1 Mapa Strony

Stowarzyszenie Winiarzy Ma這polskiego Prze這mu Wis造

Pierwsza w Polsce karta winiarska - "Karta Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły" - przyjęta!

znak Karty Winnic Małopolskiego Przełomu WisłyDzień 22 listopada 2008 roku zapisze się na trwale w historii odradzającego się polskiego winiarstwa. Wtedy to winiarze z regionu Małopolskiego Przełomu Wisły, jako pierwsi i, jak dotychczas, jedyni w Polsce, zdecydowali się na przyjęcie "karty winiarskiej" regionu pod nazwą "Karta Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły". Podobne karty uchwalili już wcześniej winiarze austriaccy znad Dunaju czy też winiarze niemieccy znad Renu.

Do przygotowania i przyjęcia "karty winiarskiej" skłonił nas wyraźnie już zauważalny nie tylko przez nas, ale i przez członków niezależnych paneli degustacyjnych, odmienny, a zarazem wspólny, terroirystyczny charakter win z regionu Małopolskiego Przełomu Wisły. Potwierdzeniem na to niech będą słowa Tomasza Prange-Barczyńskiego "...Ciekawym przedsięwzięciem wydaje się Małopolski Przełom Wisły pod Kazimierzem. To pierwsza w Polsce grupa producentów, których trunki mają podobny charakter...", napisane w artykule pt. "Polski bukiet" Newsweek Polska nr 41/2008, str. 126.

"Karta Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły" to nic innego jak zbiór zasad prawidłowej uprawy winorośli i winifikacji zgodnych z zasadami sztuki winiarskiej, opracowana w celu uzyskania jak najwyższej jakości wina i wyrażeniu regionalnego charakteru naszego wina. Określa ona granice naszego winiarskiego regionu MPW, zalecane odmiany winorośli, zalecenia dotyczące uprawy, sposobów winifikacji, stosowania chemii, a także pożądane parametry samego wina. Dotyczy ona winiarskiej etyki, ujawnia "filozofię" win z regionu Małopolskiego Przełomu Wisły i jest w pełni zgodna z obowiązującymi standardami europejskimi. Karta nie jest obligatoryjna, ale jej przyjęcie potwierdziło, że winiarze Małopolskiego Przełomu Wisły dążą do uzyskania regionalnego charakteru wina i dbałości o jak najwyższą jakość winiarskiego produktu.

Karta Winnic MPWKarta Winnic MPW (pdf, 300 kb)Dodano 26.11.2008

Daria Słowik

Poprzednia wiadomość

Następna wiadomośćZamek w Janowcu n/Wisł - siedziba Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły
Stowarzyszenie Winiarzy Ma這polskiego Prze這mu Wis造