single

Jakie drożdże i dodatki winiarskie są potrzebne do produkcji wina?

Czego potrzebujemy, żeby wyprodukować wino w domu? Przede wszystkim owoców. Tradycyjnie wina produkowano wyłącznie z winogron, ale dziś fantazja winiarzy nie ma granic, trunek ten może być niemal z dowolnych owoców, a nawet z… ryżu. Tradycję zachowano jedynie w nazewnictwie. Samo „wino” oznacza, że mamy do czynienia z trunkiem z winogron. W przeciwnym wypadku dodaje się określenie, np. wino z jabłek, wino z wiśni itp.

Jednak owoce to dopiero początek. Aby powstało wino potrzebujemy kilku dodatków. Niektóre z nich są niezbędne, inne opcjonalne. Oto, co powinno znaleźć się w domowej manufakturze każdego winiarza.

Drożdże winiarskie to absolutna podstawa. To właśnie one sprawiają, że w moszczu, czyli soku z owoców zaczynają zachodzić procesy fermentacyjne, a to właśnie fermentacja sprawia, ze sok owocowy staje się winem. To w wyniku fermentacji w napoju pojawia się zawartość alkoholu. Jakie drożdże wybrać? W sklepach winiarskich znajdziemy bardzo szeroką ofertę. Producenci zawsze dokładnie opisują na opakowaniu, jakiego rodzaju wino uzyskamy z danych grzybów. Innych drożdży potrzebujemy więc, jeśli chcemy wyprodukować lekkie i orzeźwiające białe wino, a innych, jeśli naszym celem jest ciężki i wytrawny trunek.

Pożywka winiarska to często używany dodatek do drożdży. Do czego służy? Aby drożdże rozpoczęły fermentację, potrzebują licznych związków zawartych w owocach. Jednak nie wszystkie owoce są nimi nasycone w dostatecznej ilości. Wówczas fermentacja przebiega powoli i nie daje zadowalających efektów. Pożywka winiarska przyspiesza rozpoczęcie fermentacji alkoholowej moszczu, poprawia też jej wydajność. Zastosowanie pożywki winiarskiej pozytywnie wpływa też na klarowność naszego trunku.

W sklepach winiarskich znajdziemy tez mieszanki, w których drożdże są już połączone z pożywką winiarską.
Produkcję wina ułatwia także zastosowanie enzymów. Pektolaza dodana do moszczu przyspiesza rozkład owoców i sprawia, że puszczają one więcej soków. Dzięki temu fermentacja także przebiega szybciej i sprawniej. Enzym winiarski nie wpływa na smak trunku, natomiast poprawia jego klarowność.

Esencja do wina to produkt do zadań specjalnych. Często winiarze sięgają po nią, jeśli smak trunku nie spełnia ich oczekiwań. Esencja pozwala uratować nie do końca udane wino. Użycie esencji może być też z góry zaplanowane. Na przykład aromat Portvin pomoże zmienić nieco banalne wino gronowe w trunek w stylu porto, o głębokim smaku i aromacie.

Płatki dębowe to dodatek, który także pozwala pogłębić smak wina i dodać mu charakteru. Płatki drewna o różnym stopniu opiekania pomagają utrwalić kolor czerwonego wina, podkreślają też zawarte w trunku taniny, dzięki czemu goryczka robi się wyraźniejsza, a wino zyskuje na wytrawności.

Węglan wapnia w proszku też warto mieć pod ręką podczas produkcji wina. Roztwór tej substancji pozwala pozbyć się z trunku nadmiernej kwasowości.